Corona Virüsü Nedir? Nasıl Yayılır? Nasıl Korunuruz?

corona virüsü nedir? nasıl bulaşır? nasıl korunuruz?

COVID-19 Nedir?

Corona virüsü diğer bir adıyla COVID-19, en son keşfedilen korona virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalığın bilinen kökeni Çin’in Wuhan kentidir.

 

Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile etrafa saçılan damlacıkların solunması sonucu bulaşır. Hastaların solunum parçacıklarıyla kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.

 

Korona Virüsünün Belirtileri ve Oluşturduğu Hastalıklar Nelerdir?

Belirtisiz olgular olabileceği bildirilmekle birlikte, bunların oranı bilinmemektedir. En çok karşılaşılan belirtiler: ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir.

 

Kimler Risk Altında?

Elde edilen veriler doğrultusunda ileri yaş ve eşlik eden hastalığı (astım, diyabet, kalp hastalığı gibi) olanlarda korona virüsünün ağır hastalık oluşturma riski daha yüksektir. Bugünkü verilerde hastalığın %10-15 olguda ağır seyrettiği, yaklaşık %2 olguda da ölümle sonuçlandığı bilinmektedir.

 

Corona Virüsü Ani Ölümlere Neden Olur Mu?

Hastalanan kişilerle ilgili yayımlanmış verilere göre hastalık nispeten yavaş bir seyir göstermektedir. İlk birkaç gün daha hafif şikayetler (ateş, boğaz ağrısı, halsizlik gibi) görülmekte sonrasında öksürük, nefes darlığı gibi belirtiler eklenmektedir. Hastalar genellikle 7 günden sonra hastaneye başvuracak kadar ağırlaşmaktadır. Dolayısıyla sosyal medyada yer alan, birden bire yere düşüp hastalanan veya ölen hastalarla ilgili videolar gerçeği yansıtmamaktadır.

 

Korona Virüsünden Korunma Önerileri

  1. El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır.
  2. Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.
  3. Hasta insanlarla temastan kaçınılmalıdır.
  4. Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık yıkanmalıdır.
  5. Bugün için ülkemizde sağlıklı kişilerin maske kullanmasına gerek yoktur. Herhangi bir viral solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan kişinin öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzını tek kullanımlık kağıt mendil ile örtmesi kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içini kullanması, mümkünse kalabalık yerlere girmemesi, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burnunu kapatması, mümkünse tıbbi maske kullanması önerilmektedir.

 

Sorularınız için yorum yapabilir veya sağ altta bulunan Whatsapp Mesaj butonu ile bize yazabilirsiniz.

Tüm blog yazılarımız için: https://www.fmevdesaglik.com/blog/

İnstagram Adresimiz: https://instagram.com/fmevdesaglik